Geneza hymnu przedszkola

Hymn „Źródełko miłości” powstał w kwietniu 2012 roku jako dziękczynienie za beatyfikację Patrona przedszkola oraz jako swoiste preludium do aktu ofiarowania rodzin Sercu Jezusa, w ramach inicjatywy oddawania Sercu Jezusowemu  wszystkich dzieł Zgromadzenia Urszulanek Serca Jezusa Konającego, które w naszym przedszkolu miało miejsce 9 czerwca 2013 r.

Słowa Hymnu napisał  Adam Szafraniec – autor licznych piosenek dla dzieci, który poprzez swoje koncerty współpracuje od dawna z naszą placówką w dziele przekazywania wartości.

Adam Szafraniec jest również współtwórcą muzyki wraz z Arturem Kaszowskim.

Treść Hymnu:

• nawiązuje najpierw do ciepłych źródeł, wokół których gromadziły się salamandry plamiste potocznie zwane przez mieszkańców „jaszczurami” – stąd wywodzi się nazwa dzielnicy Zakopanego – Jaszczurówka. Opowiada o przedszkolu jako źródle miłości bijącym pod Nosalem i zmierza, w przedostatniej zwrotce, do Źródła Wody Żywej – Serca Jezusa
  • treść zwrotek zawiera także parafrazę przesłania wychowawczego św. Urszuli Ledóchowskiej – założycielki Zgromadzenia sióstr Urszulanek SJK, które w dosłownej wersji brzmi: „ Mamy więc w dziele wychowania dwojakie zadanie: pierwsze – wychowanie dzieci dla Boga, dla ojczyzny niebieskiej, drugie – to wychowanie dzieci dla społeczeństwa, dla ojczyzny ziemskiej” .

Nawiązuje także do postaci Patrona, świętego już, Jana Pawła II – do licznych fotografii umieszczonych na ścianach przedszkola, a przedstawiających zawsze uśmiechniętego Ojca św. z dziećmi oraz zawierających różne cytaty z treściami skierowanymi do dzieci i mówiącymi o dzieciach

• całość Hymnu spina refren odwołujący się do macierzyńskiego uścisku św. Urszuli, która często mawiała: “Święty to przyjaciel, pocieszyciel, to brat kochający…”
  • ostatnia zwrotka przybiera wyraźny charakter regionalnej muzyki góralskiej nabierając tonu lekkiego humoru. Jest śpiewana gwarą i powraca do źródeł na Jaszczurówce i do małej „jascurecki” zachęcając, by się nie bała urszulańskiego przedszkola.

Jakże nie odnaleźć tu odniesienia do naszych 3-latków rozpoczynających edukację przedszkolną, otuchy dla ich rodziców oraz wielkiego przesłania naszego Patrona: „Nie lękajcie się”

Wielkie podziękowania składamy Panu Adamowi i Arturowi za głębię treści ukrytej w tak niewielu słowach oraz za ścieżkę dźwiękową która swoim subtelnym pięknem wyraża to, co nadprzyrodzone i niewypowiedziane słowami.

Prosimy aby nasze podziękowania przyjął także pan Andrzej Jarząbek wraz z Zespołem, który w swoim studio w Zakopanem nagrał muzyczną wersję góralską ostatniej zwrotki.

Hymn  – wersja instrumentalna

Hymn w wykonaniu naszych przedszkolaków nagrany w sierpniu 2014 przez

pana Andrzeja Jarząbka, przy współpracy pani Hanki Rybki

Hymn – wersja wokalna śpiewana przez:

Hania Cukier (lat 4) II zw.,

Julka Strama (lat 5) ref.,